Počet výsledků: 17

Otevřít filtraci

Patrový čípek (lat. uvula palatina) je kuželovitý výběžek na zadního straně měkkého patra, který je tvořený převážně vazivovou tkání a několika svalovými vlákny. Patrový čípek má důležitou funkci při polykání potravy, kdy se pohybuje zároveň s měkkým patrem tak, aby společně uzavřely nosohltan a zabránily vniknutí potravy do nosní dutiny. Viz také patro, čípek.

Čípek má v souvislosti s lékařstvím několik různých významů: čípek v sítnici – jeden ze dvou hlavních typů světločivých buněk, čípek jako léková forma: ve formě čípků se např. podávají některé léky kojencům, děložní čípek, patrový čípek.

Čípky jsou jedním ze dvou hlavních typů světločivých buněk, které se nacházejí v sítnici. Na rozdíl od tyčinek fungují čípky nejlépe při dobrém osvětlení. Čípky reagují odlišně na světlo různých vlnových délek, a jsou tak zodpovědné za barevné vidění. Čípky jsou nejhustěji rozmístěny v tzv. centrální jamce sítnice (lat. fovea centralis), která se nachází uprostřed žluté skvrny. Směrem k okrajům sítnice se hustota čípků naopak snižuje. V lidském oku se nachází asi 6–7 milionu čípků. Viz také tyčinky (v sítnici).

Screening rakoviny děložního čípku neboli cervikální screening je screeningový program zaměřený na vyhledávání časných stadií karcinomu děložního hrdla. Cervikální screening provádějí ambulantní gynekologové. Každá žena od 15 let věku má v České republice nárok na preventivní gynekologickou prohlídku, která je jedenkrát ročně hrazena z veřejného zdravotního pojištění. K této prohlídce nepotřebuje žádanku od svého praktického lékaře ani od jiného lékaře; stačí se telefonicky objednat ke svému ošetřujícímu gynekologovi. Cervikální screening je prováděn cytologickým vyšetřením stěru z děložního čípku, který gynekolog odebere při preventivní prohlídce. Odběr stěru je jednoduchá metoda, která trvá asi 10 minut a zahrnuje jen o málo víc než vyšetření pochvy. Buňky z děložního čípku jsou odebrány pomocí malé špachtličky či kartáčku. Odebrané buňky pak lékař pošle do jedné z akreditovaných cytologických laboratoří, kde mezi nimi odborníci pod mikroskopem hledají změněné buňky. Výsledek vyšetření pak laboratoř pošle zpátky ošetřujícímu gynekologovi. Viz také screening, rakovina, děložní čípek, karcinom děložního hrdla, screeningová cytologie.

Rakovina děložního čípku je lidové označení pro karcinom děložního hrdla. Viz také rakovina, děložní čípek.

Děložní čípek (lat. portio vaginalis cervicis uteri) je spodní část děložního hrdla, která vyčnívá do pochvy a je snadno přístupná při běžném gynekologickém vyšetření. Obrázek: Děložní čípek zdravé ženy, která již dvakrát rodila. Takto vidí děložní čípek lékař při běžné gynekologické prohlídce. (Zdroj: By Ep11904 - Own work, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11094036)

Rozštěp rtu, rozštěp patra nebo kombinovaný rozštěp rtu a patra jsou vrozené vývojové vady, kdy dítě nemá správně srostlý horní ret, patro nebo obojí. Ve střední Evropě se rozštěpy rtu a patra vyskytují u jednoho z 600 až 700 novorozenců, přičemž chlapci jsou postiženi o něco častěji než dívky.

Rozštěp páteře (lat. spina bifida) je vrozená vývojová vada, kdy dítě nemá správně srostlou páteř, a v důsledku toho mícha se svými obaly vystupuje ven z páteřního kanálu. Rozštěp páteře může být spojen s různými neurologickými poruchami. Rozštěp většinou postihuje oblast přechodu bederní a křížové oblasti.

Tvrdé patro neboli kostěné patro (lat. palatum durum nebo palatum osseum) tvoří horní část (strop) ústní dutiny. Tvrdé patro se od měkkého patra (v zadní části ústní dutiny) liší zejména tím, že obsahuje kost. Z čistě anatomického hlediska je tvrdé patro tvořeno částmi kosti patrové (2×) a horní čelisti (2×); tyto kosti zároveň tvoří spodinu nosní dutiny, tzn. vzájemně oddělují nosní dutinu od ústní dutiny. Viz také patro, měkké patro.

Krční páteř je první z pěti oddílů páteře (počítáno odshora). Krční páteř je tvořena sedmi krčními obratli, které jsou označovány (shora dolů) zkratkami C1 až C7. Pro zdravou krční páteř je typická mírná krční lordóza. Viz také páteř, hrudní páteř, bederní páteř, kost křížová, kostrč.

Zobrazeno 1 až 10 z 17

Počet výsledků